Data ostatniej aktualizacji: 2024-03-11
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej:
- część plików dołączanych do artykułów zapisanych najczęściej w formacie PDF nie jest dostępnych cyfrowo z powodu opublikowania przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej lub publikacji materiałów nadsyłanych do MGOPS Szubin
Oświadczenie sporządzono dnia: 2021-02-01.
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.
Strona internetowa nie jest wyposażona w skróty klawiaturowe, które mogłyby wchodzić w konflikt z technologiami asystującymi (np. programy czytające), systemem lub aplikacjami użytkowników.
Można używać standardowych skrótów klawiaturowych przeglądarki.
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą kontaktową jest Jacek Masłowski, jacekm@comit.szubin.pl. Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu 601655096. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać żądania zapewnienia dostępności.
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu.
Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji.
Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji.
W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Link do strony internetowej Rzecznika Praw Obywatelskich.
Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Szubinie udostępnia aplikację mobilną Aktywni Razem-> Rynarzewo + Zamość www.rynarzewozamosc.pl
Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Szubinie, Kcyńska 34 (w skrócie: MGOPS Szubin)
Obsługa interesantów prowadzona jest w trzykondygnacyjnym budynku przy ul. Kcyńskiej 34. Do obiektu prowadzi ogólnodostępne wejście od ul. Lipowej. Na zewnątrz MGOPS, po lewej stronie od wejścia głównego znajduje się winda dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania. Przy wejściu do budynku istnieje możliwość zapewnienia asysty pracowników MGOPS po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym (tel. 503 440 140).
W całym budynku korytarze są przestronne i posiadają odpowiednią szerokość zapewniającą swobodne poruszanie się osobom na wózkach inwalidzkich. Ruch po schodach od wejścia głównego na parter ułatwiają osobom słabowidzącym kontrastowo oznakowane krawędzie stopni.
Z ogólnodostępnej klatki schodowej można dotrzeć na poszczególne piętra budynku. Na parterze znajduje się korytarz, sale konferencyjne, zaplecze gospodarcze. Na pierwszym piętrze mieszczą się biura pracowników socjalnych, prawnika, kadry zarządzającej, sekretariat oraz toaleta dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Na drugim piętrze funkcjonują biura działu kadrowo-finansowego, kadry Klubów „Aktywni Razem”, Organizatora Specjalistycznych Usług Opiekuńczych, asystentów rodziny, Działu Pomocy Rodzinie i Dziecku oraz Działu Pomocy Osobom Starszym i Niepełnosprawnym.
Przy budynku MGOPS Szubin znajduje się ogólnodostępny parking dla interesantów z trzema miejscami dla pojazdów osób z niepełnosprawnościami.
Osoba z niepełnosprawnością wraz z psem asystującym ma prawo wstępu do MGOPS Szubin. Możliwość wejścia do budynku z psem asystującym nie zwalnia osoby z niepełnosprawnością z odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez psa asystującego. Osoba z niepełnosprawnością nie jest zobowiązana do zakładania psu asystującemu kagańca oraz prowadzenia go na smyczy.
Głuchoniemi klienci MGOPS Szubin oraz osoby mające trudności w komunikowaniu się mogą podczas załatwiania swoich spraw w urzędzie skorzystać z pomocy pracowników MGOPS Szubin posługujących się językiem migowym (PJM) lub tłumacza języka migowego. Usługa tłumacza jest bezpłatna dla osób uprawionych, osób z niepełnosprawnościami w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Potrzebę skorzystania z bezpłatnej pomocy tłumacza należy zgłosić co najmniej 3 dni robocze przed planowaną wizytą w urzędzie (z wyłączeniem sytuacji nagłych) za pomocą poczty elektronicznej (adres e- mail: renata.michalak@mgopsszubin.pl), telefonicznie (tel. 503 440 140) lub faksem (52 3910370) – wskazując wybraną metodę komunikowania się oraz sposób przekazania informacji zwrotnej.
Placówka Wsparcia Dziennego w Szubinie, Winnica 15 (w skrócie: PWD)
Działalność PWD odbywa się w dwukondygnacyjnym budynku. Do obiektu prowadzą schody oraz podjazd dla osób poruszających się na wózkach. Wejście główne przystosowane jest do przejazdu wózka inwalidzkiego.
Na parterze znajdują się: sala główna, zaplecze kuchenne, toalety, w tym toaleta dla osób z niepełnosprawnościami. Korytarze są przestronne i posiadają odpowiednią szerokość zapewniającą swobodne poruszanie się osobom na wózkach inwalidzkich. W sali głównej dostępne jest wyjście ewakuacyjne.
Na piętrze funkcjonuje pokój psychologa i 3 sale wykładowe. Korytarze są przestronne.
W budynku istnieje pokój logopedy wyposażony w niezależne wejście, usytuowane z tyłu obiektu.
Osoba z niepełnosprawnością wraz z psem asystującym ma prawo wstępu do PWD Szubin. Możliwość wejścia do budynku z psem asystującym nie zwalnia osoby z niepełnosprawnością z odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez psa asystującego. Osoba z niepełnosprawnością nie jest zobowiązana do zakładania psu asystującemu kagańca oraz prowadzenia go na smyczy.
Głuchoniemi klienci PWD Szubin oraz osoby mające trudności w komunikowaniu się mogą podczas załatwiania swoich spraw w Placówce skorzystać z pomocy pracowników Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szubinie posługujących się językiem migowym (PJM) lub tłumacza języka migowego. Usługa tłumacza jest bezpłatna dla osób uprawionych, osób z niepełnosprawnościami w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Potrzebę skorzystania z bezpłatnej pomocy tłumacza należy zgłosić co najmniej 3 dni robocze przed planowaną wizytą w PWD (z wyłączeniem sytuacji nagłych) za pomocą poczty elektronicznej (adres e- mail: renata.michalak@mgopsszubin.pl), telefonicznie (tel. 503 440 140) lub faksem (52 3910370) – wskazując wybraną metodę komunikowania się, sposób przekazania informacji zwrotnej oraz miejsce realizacji usługi (Placówka Wsparcia Dziennego, Winnica 15).
Koordynator ds. dostępności: Marzena Mierzwińska, tel. 786 910 771, marzena.mierzwinska@mgopsszubin.pl
Nasz serwis BIP został zaprojektowany zgodnie ze standardem WCAG 2.1 tak, aby był możliwy do obsłużenia dla jak najszerszej grupy użytkowników, niezależnie od używanej technologii, oprogramowania lub posiadanej dysfunkcji ( test).
Serwis jest zgodny ze standardami W3C:
Serwis spełnia wszelkie normy Europejskie zawarte w dokumentach:
Unii Europejskiej:
ONZ: Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych
Serwis jest w pełni rozpoznawalny przez programy czytające dla osób niewidomych Window-Eyes, JAWS czy NVDA.
Obsługa serwisu możliwa jest zarówno przy pomocy myszki. jak i wyłącznie samej klawiatury (przy użyciu klawiszy Tab , Shift + Tab , Enter i strzałek kierunkowych)
Serwis jest wyposażony w mechanizmy ułatwiające przeglądanie treści przez osoby niedowidzące:
Na wszystkich stronach znajduje się wyszukiwarka.
Serwis został zbudowany w oparciu o metodę „Responsive Web Design”, w skrócie RWD. Metoda ta sprawia, że serwis automatycznie dostosowuje wyświetlanie do rozdzielczości oraz wielkości ekranu.
Nie wymaga powiększania, ani przewijania w kierunku poziomym.
W urządzeniach takich jak tablety, smartfony, telefony komórkowe serwis jest znacznie bardziej czytelny i przyjazny w obsłudze.
Certyfikat przyznany w następstwie przeprowadzonego audytu *) potwierdza wysoki stopień dostępności cyfrowej serwisu BIP dla osób niepełnosprawnych: niedowidzących oraz niewidomych i ociemniałych, a także osób z innymi typami niepełnosprawności (ruchowymi, słuchowymi, poznawczymi).
*) Niniejszy Certyfikat „Jednostka Bez Barier” potwierdza zgodność aplikacji (systemu strony BIP) z Ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych, a także ze standardem WCAG 2.1 (na poziomie minimum AA). Nie informuje o poziomie dostępności wszystkich treści publikowanych przez: Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Szubinie.